NYHETSARKIVET
18 jun 2010 12:02
Telia inför nytt ramavtal för inköp av IT-konsulttjänster
TeliaSonera har under det senaste året genomfört en omfattande förändringsprocess inom koncernen för att sänka kostnaderna och skära ned på antalet leverantörer av konsulttjänster. Att skapa ett nytt ramavtal för TeliaSoneras omfattande inköp av IT-konsulttjänster, värt omkring 2 miljarder kr per år, är det man har fokuserat på. Följden blir att tolv konsultleverantörer tar plats i koncernen och att två åker ut. Det skriver sajten IT24.se.

Det nya avtalet är väldigt värdefulla för många företag inom den privata sektorn och omförhandlingen har präglats av locket på från både Telias och leverantörernas håll.

”Vilka avtal vi gör med partners och konsulter liksom vår budget är ingenting vi vill sätta ljuset på eftersom det inte gagnar vår affär”, säger Maria Hillborg, pressansvarig TeliaSonera, till IT24.

Koncernen har under året minskat antalet leverantörer från fjorton till dagens tolv. Enligt insatta källor har de leverantörer som finns kvar tvingats pressa sina priser rejält – upp emot 20 procent. Man har även valt att utvidga avtalet till att gälla även de baltiska staterna. Två bolag med starka ställningar i det nya avtalet är Tieto och Logica. Samtidigt står det klart att Telia har valt att avsluta samarbetet med leverantörerna Acando och Elan IT.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108