NYHETSARKIVET
22 jun 2010 12:02
Eltel Networks i M2M-samarbete med Telia
Eltel Networks kommer att ingå i Telias partnerprogram där aktörer samlas för att kunna erbjuda kompletta end-to-end lösningar till kunderna. Eltel Networks spår en stor tillväxt för M2M-lösningar inom den närmaste tiden och beräknar att omkring 300 miljoner enheter väntas vara uppkopplade mot varandra inom fem-tio år, enbart i Sverige. Det skriver man i ett pressmeddelande.

M2M är en naturlig del av Eltel Networks tjänsteportfölj och man utför årligen ett stort antal installationer av M2M-baserad utrustning.

”Ett brett tekniskt kunnande inom el- och telekommunikation i kombination med möjligheten att utföra installations- och servicetjänster över hela landet ger oss en stark position i Sverige på denna tillväxtmarknad”, säger Casimir Lindholm, vd, Eltel Networks.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108