NYHETSARKIVET
14 jul 2010 08:46
3s resultat för 2009 bådar för svarta bottomline-siffror 2010
Hi3G, det vill säga Hutchison och Investors gemensamma bolag bakom operatören 3, har goda förutsättningar att redovisa svarta siffror på sista raden för 2010 om trenden från 2009 håller i sig. Det visar de resultatsiffror som bolaget har lämnat till Bolagsverket för 2009, som Telekomnyheterna har tagit del av.

Bolagets vd Peder Ramel vill inte uttala sig om framtida resultat, men ser samtidigt inte några förändringar i den utveckling som varit och som gett vid handen att det Skandinaviska moderbolaget Hi3G Holdings AB under 2009 förbättrade sitt resultat på sista raden till -422,1 miljoner kr (-1 896,7 miljoner kr 2008). En resultatförbättring på 1 474,6 miljoner kr, det vill säga närmare 1,5 miljarder kr.

– Trots den tillväxt som vi har haft under de senaste åren så har vi bibehållit ungefär samma rörliga kostnader kvartal för kvartal ända sedan Q1 2006. Ser man på Sverige och Danmark tillsammans så var 78 procent av omsättningsökningen vinst på ebitda-nivå. Vi kommer dock inte att kunna hålla nere kostnaderna i all evighet utan räknar med att de kommer att börja öka under 2011, säger Peder Ramel till Telekomnyheterna.

Under 2009 var det Danmark som drog tillväxten för 3 i Skandinavien. Medan det svenska bolaget Hi3G Access AB bara redovisar en omsättningsökning på 148,7 miljoner kr till 3 451,0 miljoner kr (3 302,3 miljoner kr) så redovisar Skandinavienbolaget en omsättningsökning på 776,3 miljoner kr till 5 993,4 miljoner kr (5 217,1 miljoner kr).

– Danmark hade en bra försäljningsökning under förra året främst kom denna av en kraftig ökning av smartphone-försäljningen. Den svenska omsättningstillväxten på ”bara” 148,7 miljoner kr kan se konstig ut men beror på hur vi redovisar. Om man tittar på den redovisning som Investor och Hutchison presenterar för oss så är tillväxten högre. Anledningen till den låga tillväxten i årsredovisningen är att vi införde money pots under 2008, dessa är hänförliga till hur vi tar betalt för telefonerna och slog igenom fullt ut först under 2009, säger Peder Ramel.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108