Com Hem förbättrade sitt resultat på alla nivåer under årets andra kvartal jämfört med motsvarande period förra året. Det framgår av bolagets kvartalsrapport som nu har publicerats.
Under kvartalet ökade omsättningen till 1 077 miljoner kr (1 023 miljoner kr Q2 2009) samtidigt som ebitda-resultatet förbättrades till 452 miljoner kr (418 miljoner kr). Det innebär att bolaget under det gångna kvartalet hade en ebitda-marginal på 42,0 procent (40,9 procent).
Vi har haft en resultatmässigt bra utväxling av det städarbete som vi inledde under förra året. Nu är vi i den fas då vi kan börja räkna hem städjobbet, säger Tomas Franzén, vd för Com Hem, till Telekomnyheterna.
En anledning till de förbättrade resultatsiffrorna är de personalnedskärningar som bolaget genomförde under början av 2010.
Vi valde att ta alla kostnader kring personalrationaliseringarna under Q1 varvid vi kan se en effekt redan nu, säger Tomas Franzén.
TN: Hur ser resultatmålen ut för helåret 2010?
Vi siktar på en ebitda-tillväxt som är bättre än omsättningstillväxten, förhoppningsvis landar den kring 9-10 procent för 2010, säger Tomas Franzén.