NYHETSARKIVET
20 aug 2010 11:52
Omorganisation i Mobiento-ledningen
Mobilbyrån Mobiento söker en ny vd. Sedan starten 2005 har en av grundarna, Per Holmkvist, varit vd men nu byter han till andra uppgifter.

– Vi behöver ta nästa steg och då är det bra med en ny kraft utifrån, säger Per Holmkvist till Telekomnyheterna.

Han kommer själv att arbeta på gruppnivå och komma närmare kunderna. Även i fortsättningen sitter han kvar i styrelsen.

Senaste tillskottet i Mobiento är företagets nya kontor som officiellt öppnar i oktober. Kontoret, som återfinns i New York, kommer att sysselsätta fyra personer till en början.

– Mobiento har ett internationellt rykte som en av världens bästa mobilbyråer och det vill vi ta vara på. Vi är bekanta i USA och hoppas kunna ta kunder genom av det, säger Per Holmkvist.

– Vi har många globala kunder och hoppas kunna hjälpa dem bättre genom att själva vara globala, fortsätter han.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108