NYHETSARKIVET
7 sep 2010 12:51
Skanova rullar ut ”fiber till fler”
Skanova har precis i detta nu lanserat sitt nya initiativ som de själva kallar ”fiber till fler”.

– Vi sparkar igång den här kampanjen eller programmet under hösten. Syftet är att lyfta upp fiberutbyggnad på agendan, säger Skanovas kommunikationschef Nina Stridsberg till Telekomnyheterna.

Målet som Skanova har satt är att 50 procent av Sveriges befolkning ska få tillgång till fiberbredband senast 2014. Tanken med kampanjen är att allt från politiker till kommuner och övriga befolkningen ska prata mer om fiber och möjligheterna som det innebär, enligt Skanova.

De områden som kommer att beröras först av Skanova, avseende vilka tjänster som kan utveckla olika områden, är sjukvård och utbildning. Skanova kommer att träffa representanter under hösten från båda grenarna för att diskutera hur fiber kan hjälpa till inom sjukvård respektive utbildning.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108