NYHETSARKIVET
20 sep 2010 12:11
Kommentar: ”Dubbelbottnad affär som räddar Lulebo"
Lulebos affär med Bredband2 är högst anmärkningsvärd både ur ett prisperspektiv, men även ur jävssynpunkt. Rent juridiskt har Lulebos vd Anders Sandberg gjort något fel när han handlar upp bredband från det bolag där han själv sitter i styrelsen – Bredband2 har ju trots allt avgett det lägsta budet av de sju budgivarna, men visst finns det andra moraliska betänkligheter.

Man behöver inte vara särskilt konspiratoriskt lagd för att dra slutsatsen att den här affären är Lulebos räddningsplanka från att fällas av Konkurrensverket för subvention av bredband till sina hyresgäster. En fråga som Telenor har tagit till Konkurrensverket.

I och med att Bredband2 nu inte tar betalt för bredbandstjänsten till Lulebos hyresgäster så gör sig såklart inte Lulebo skyldigt till någon subvention heller. Man kan ju inte subventionera något som är gratis.

Så samtidigt som Bredband2 tar sig in på Luleå-marknaden så räddar man även Lulebo från att fällas av Konkurrensverket.

Mats Sjödin
Chefredaktör, Telekomnyheterna
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108