Cirka 200 medarbetare inom Telenor i Danmark kommer att sägas upp från sina nuvarande jobb den här veckan. Det meddelar Telenor i ett pressmeddelande i dag.
Det är Jon Erik Haug som fram till den 15 maj i år var privatmarknadschef på Telenor i Sverige som nu låter yxan gå i Danmark.
Vi har under en längre tid sett en telekommarknad som präglas av hård konkurrens, fallande priser och ett fortsatt behov av massiva investeringar. Det är ingenting som tyder på att denna utveckling är på väg att avta, därför är det nu nödvändigt att säkra att vi har en flexibel och effektiv organisation så att vi kan hålla våra kostnader nere, säger Jon Erik Haug i en presskommentar.
Bland de som får lämna företaget finns chefen för Telenor Danmarks kundservice, Lisbeth Hvidkjær. Dotterbolagen CBB Mobil, BiBoB, One Mobile och NanoMobil omfattas inte av förändringarna.
Telenor i Danmark hade under första halvåret i år ett rörelseresultat på 278 miljoner NOK på en omsättning om 1 870 miljoner NOK, jämfört med det svenska systerbolaget som redovisade en förlust på -128 miljoner NOK på en omsättning om 2 226 miljoner NOK.
De 200 som drabbas av uppsägningarna står för tio procent av hela arbetsstyrkan i Danmark.