I går redovisade Kommunikationsmyndigheten PTS en rapport där de framhåller att de flesta operatörer tillämpar långa uppsägningstider, långa bindningstider, SIM-kortslåsning och sampaketering. Samtliga ovanstående punkter anser PTS är hämmande för att få rörligare konsumenter som byter operatörer.
I rapporten visar myndigheten på att det i Sverige generellt sett är både dyrare och svårare att säga upp ett avtal med en operatör och gå till en annan, jämfört med hur det är i Danmark och Finland. I Danmark är bindningstiden begränsad till maximalt sex månader och i Finland är uppsägningstiden begränsad till två veckor.
PTS föreslår nu att lagen om elektronisk kommunikation ska ändras så att myndigheten får större befogenheter att gå in och stävja avtalsvillkor som hämmar byten av tjänsteleverantör. Dessutom vill man att en begränsad bindningstid samt för- och nackdelar med sampaketering ska utredas.