I går rapporterade Telekomnyheterna att Ulrika Steg tar över efter Erik Hallberg som chef för mobilitetstjänster i Sverige på Telia. Enligt henne själv blir det inte ett jättestort steg att ta från den post hon har i dag som chef för privatkundsaffären på mobilsidan.
Jag har haft privatmarknaden förut och nu adderar jag företagsmarknaden. Vi har en plan som vi följer. Vi vill växa och vi växer, säger hon till Telekomnyheterna.
TN: Hur ska ni lyckas med planen?
När alla på ett så stort bolag som Telia arbetar tillsammans så blir vi oslagbara. Och det gäller att visa varje dag vad som är bäst för kunden. Vi jobbar mycket med kundnöjdhet och rapporten Svenskt Kvalitetsindex visar att vi lyckas bra.
TN: Hur uppnår man bra kundnöjdhet?
Det gäller att man jobbar med det i hela organisationen och hela tiden frågar sig vad som är en bra lösning för kunden, säger Ulrika Steg.