NYHETSARKIVET
29 okt 2010 11:57
Telenor Sverige inte intresserat av systerbolagets kabel-TV-kunder
Telenor Sverige är mitt inne i en omstruktureringsprocess och är därför inte intresserat av att ta över Canal Digitals kabel-TV och IPTV-kunder. Det säger Jörgen Thaule, kommunikationsdirektör på Telenor Broadcast Holding i Norge, till Telekomnyheterna. Bakgrunden till uttalandet är Telekomnyheternas avslöjande för ett par månader sedan, att Canal Digital planerar att sälja sina kabel-TV och IPTV-kunder.

– Canal Digital Sverige har beslutat sig för att sälja sin kabel-TV och IPTV-verksamhet och ska i framtiden fokusera på DTH, det vill säga parabolverksamheten. Det kommer att bli en öppen försäljningsprocess när vi gör försäljningen och det är inte aktuellt för Telenor Sverige att vara med i denna process. Detta eftersom Telenor Sverige just nu är mitt inne i en större omstruktureringsprocess både när det gäller organisation och när det gäller det tjänsteutbud som man önskar att ha på den svenska marknaden i framtiden, säger Jörgen Thaule.

Canal Digital hade vid det senaste årsskiftet 235 100 kabel-TV-kunder och 3 900 IPTV-kunder, enligt Post- och telestyrelsens rapport Svensk Telemarknad.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108