NYHETSARKIVET
26 nov 2010 11:57
TDC-ägarna säljer innehavet – får cirka 10 miljarder DKK
I går meddelade den grupp av kapitalfonder som äger knappt 88 procent i danska TDC att man börjar sälja av innehavet. Det rapporterar danska tidningen Børsen. Totalt kommer man att göra sig av med 210 miljoner aktier med ett värde på mellan 47-56 DKK styck. Den exakta kursen offentliggörs senast den 9 december.

Totalt hoppas kapitalfonderna på att dra in 9,9-13,5 miljarder DKK. Enligt Børsen vill TDC köpa aktier till ett värde av upp till 9 miljarder DKK. Den 13 december förväntas försäljningen vara klar.

Tidigare uppgifter i Financial Times har gjort gällande att man ska sälja aktier för 16 miljarder DKK, motsvarande cirka 20 miljarder kr, vilket skulle ge TDC-koncernen en värdering på motsvarande 83 miljarder kr. Värdet har nu minskat. Enligt samma artikel förväntade sig ägarna en vinst på 2-2,5 gånger de pengar som man betalade för 88 procent av aktierna i TDC för fem år sedan.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108