NYHETSARKIVET
20 dec 2010 12:14
Net Insight levererar nät för 2 miljoner euro
Net Insight gjorde i dag klart med en order inom EMEA-området, alltså Europa, Mellanöstern och Afrika. Företaget vill av hänsyn till kunden inte uppge företag eller ens land utan håller sig till att det gäller EMEA.

Avtalet innebär att Net Insight ska vara med och bygga upp ett nationellt digitalt TV- och medianät i det aktuella landet. Ordern är till en början värd två miljoner euro vilket kan bli mer framöver, enligt företagets vd Fredrik Trägårdh.

– I den här initiala fasen är avtalet värt två miljoner euro. Men det finns mycket kvar att bygga i det landet. Det här avtalet gäller främst utrustning för TV och data men även viss teletrafik. Vi har vunnit flera sådana avtal under det senaste halvåret vilket är en bra utveckling för oss, säger han till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108