Com Hem är tillbaka på 2008 års ebitda-marginal. Det visar bolagets räkenskaper för 2010 som i dag har offentliggjorts. Samtidigt visar siffrorna att Com Hems bredbandstillväxt nu har avstannat helt, bolaget ökade sin bredbandskundstock med blott 500 kunder under Q4 jämfört med Q3.
Marknaden för fast bredband har stannat av och har blivit en market of churners. Vår målsättning inom bredbandsmarknaden är att öka antalet kunder något samtidigt som vi vill behålla prispunkten. Därför jobbar vi stenhårt med hastigheterna och gjorde nyligen 10 Mbit/s till den lägsta hastighet som vi erbjuder. Därmed har vi nu 10 Mbit, 25 Mbit och 100 Mbit i vårt sortiment och planerar att inom närtid lansera en väsentligt högre hastighet, säger Tomas Franzén som är vd för Com Hem, till Telekomnyheterna.
Com Hems omsättning ökade under 2010 med 6 procent till 4 322 miljoner kr, jämfört med 2009 års omsättning på 4 090 miljoner kr. Ebitda-resultatet förbättrades samtidigt med 13 procent till 1 854 miljoner. Därmed landar Com Hem på en ebitda-marginal på 42,9 procent vilket är ungefär lika mycket som 2008 års marginal på 42,8 procent.