NYHETSARKIVET
17 feb 2011 12:28
.SE kartlägger mobiltäckningen ännu mer genom Android-användare
I dag lanserar Stiftelsen För Infrastruktur, .SE, Bredbandskollen även för Android. Tidigare har iPhone- och iPad-användare kunnat ladda ner programmet för att testa sin Internetuppkoppling.

”Androidbaserade telefoner utgör en stor del av marknaden för smartphones så det var ett självklart val för oss efter iPhone och iPad. Detta även om Android ställer större krav på kvalitetskontroll eftersom antalet olika telefonmodeller är betydligt fler”, säger Rickard Dahlstrand, projektledare för Bredbandskollen på .SE.

Appen har funnits i två år och har installerats på mer än 200 000 telefoner och det har gjorts fler än 2,2 miljoner mätningar, enligt .SE.

”Alla mätningar över 3G där användaren har gett oss tillåtelse finns även tillgängliga på en täckningskarta både på webben och i telefonen. När Bredbandskollen nu även finns tillgängligt för Android-telefoner så kommer mobiltäckningen i Sverige att kartläggas i ännu större utsträckning”, skriver man i ett pressmeddelande.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108