TDC Sverige vann Västra Götalandsregionens upphandling och kommer att leverera produkter och tjänster inom datakommunikation, telefoni och säkerhet. Avtalet sträcker sig till 2013 och TDC rankades som nummer ett i båda delavtalen nätverksprodukter och tillhörande konsulttjänster.
Vi har sedan tidigare några av Sveriges mest samhällsnyttiga företag och organisationer som kunder och med Västra Götalandsregionen får vi ytterligare en. Detta är givetvis ett bevis på att våra kommunikationslösningar klarar marknadens hårdaste krav, men framförallt är det glädjande att våra lösningar faktiskt kan bidra till något av det viktigaste som finns: en väl fungerande sjukvård. Vi är glada för förtroendet, och ser fram emot ett långt samarbete, säger Joakim Harging, sales director TDC Sverige, i en presskommentar.
Västra Götalandsregionen har 50 000 anställda, varav 90 procent inom sjukvården, och är därmed en av Sveriges största arbetsgivare. Sedan tidigare har TDC bland annat Stockholms läns landsting, Riksbanken, Skatteverket och Vattenfall som kunder.