NYHETSARKIVET
4 mar 2011 16:55
Telenor och Tele2 ska bygga bäst täckning i Sverige
Telenor och Tele2 tog hem blocken med täckningskrav genom bolaget Net4mobility och båda är nöjda med avslutet på auktionen.

– Vi är väldigt nöjda med utgången av auktionen. Det här ger oss verkligen kapacitet att bygga ett riktigt bra 4G-nät, både i städer och på glesbygden, säger Lars-Åke Norling, vd för Telenor Sverige.

TN: Vad säger du om priset?

– Det är klart att det är ett högt pris men det är otroligt viktigt för vår fortsatta utbyggnad. Det är viktigt att komma ihåg att 300 miljoner kommer vi att använda till att investera i infrastruktur.

TN: Var ni intresserade av andra block än det som ni fick?

– Det kommenterar jag inte utan kan bara säga att vi är väldigt nöjda med utgången, säger Lars-Åke Norling.

TN: När börjar ni använda frekvenserna?

– Så fort som det är kommersiellt möjligt. Men det beror bland annat på tillgången till terminaler. Vi återkommer med det när det blir aktuellt, säger han.

Även kollegan i det gemensamma bolaget Net4Mobility ser ljust på utgången av auktionen.

– Jag är också väldigt nöjd över resultatet. Vi har fått blocket med täckningskrav som säkerställer att vi kommer att leverera den bästa täckningen. Däremot är det olyckligt att vi hamnar i så här höga belopp. Men det visste vi redan innan när PTS satte så höga minimibelopp, säger Niclas Palmstierna, Tele2:s nordenchef.

TN: Vad innebär frekvenserna till ert övriga nät?

– Att vi kommer att täcka 99 procent av landet innan 2012.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108