NYHETSARKIVET
10 mar 2011 12:30
Interoute förvärvar svenska Visual Conference Group
Interoute har förvärvat det svenska bolaget Visual Conference Group som är en av de ledande teleprecence-leverantörerna i Skandinavien. I Sverige är bolagets verksamhet mest känt under varumärket Videokonferensbolaget och här har man en marknadsandel på 40 procent av videokonferensmarknaden.

”Högkvalitativa videokonferenstjänster är ett mycket spännande tillägg till Interoutes portfölj. Förvärvet av Visual Conference Group stöder vår pågående strategi att göra fler tjänster tillgängliga inom molnet. I och med att företag letar efter sätt att dra nytta av nya tekniker för att förbättra sin konkurrenskraft så är vi fast beslutna att underlätta besluten genom att ge dem möjlighet att driva stora delar av sin IT-infrastruktur i våra privata moln”, säger Joacim Hillervik, nordenchef på Interoute, i en presskommentar.

Visual Conference Group uppges ha omsatt cirka 350 miljoner kr under 2010 och ägdes till 57 procent av Norges Investor och resterande del ägdes av personalen.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108