Optimal Telecom har nått sina mål med satsningen på SM i sms, som har arrangerats runtom i Sverige under sommaren. Det säger bolagets vd, Susanne Holmström, i en intervju med Telekomnyheterna.
Tävlingen som går ut på att skriva ett förbestämt textmeddelande så snabbt som möjligt har attraherat ungdomar.
- Målsättningen med vår turné har varit att träffa målgruppen, som är ny för oss, i en miljö där de är hemma. Detta har lyckats bra och vi har träffat mängder med ungdomar under sommaren. Sedan är det imponerande hur snabba de tävlande varit med att skriva sms. Jag själv skriver texten på drygt fem minuter, snittet i tävlingen har varit fyra minuter och vinnaren skrev meddelandet på en minut och åtta sekunder, säger Susanne Holmström.
TN: Kommer ni att fortsätta arrangera SM i sms?
- Den respons och uppskattning som SM i sms fått visar på det stora intresse som väckts för den nya sporten. Tävlingen har gett ett mervärde till sms-begreppet och vi ska utvärdera om vi ska arrangera tävlingen igen, säger Susanne Holmström.