Den konkursprocess som pågår i Ventelo Sveriges dotterbolag Ventelo Försäljning AB väntas bli klar tidigast nästa år. Det avslöjar konkursförvaltare Lars Lundberg för Telekomnyheterna. För en vecka sedan hölls ett edgångssammanträde i Solna tingsrätt där vd Paul Moonga under ed fastställde bouppteckningen över företagets tillgångar.
Mitt jobb som förvaltare fortgår även efter edgångssammanträdet. Nu arbetar jag bland
annat med lönegarantifrågor och kommer under hösten eller slutet av året att redovisa arbetet i en förvaltarberättelse, säger Lars Lundberg, från Grönberg Gunnard Advokatbyrå, till Telekomnyheterna.
Vi har en fordran på moderbolaget som jag bevakar och ska se till att jag får in. Det är först när det är klart som jag kan gå in i detalj på vilka tillgångar som finns i bolaget. Men det blir nog svårt att avsluta processen under året med tanke på situationen i moderbolaget.
TN: Tror du att ni får in fordringen från moderbolaget?
Till stor del är den inte ifrågasatt och omfattas av det ackord som har föreslagits. Jag räknar med att få in åtminstone delar av den.
När det gäller de anställdas löner så går gränsen för vad man kan få ut vid fyra basbelopp vilket innebär att man som mest kan få ut 170 000 kr av sitt löneanspråk. Lars Lundeberg berättar att vissa ledande personer därmed inte kommer att få ut hela sin lön. I övrigt kommer alla att få vad man ska ha.
När det gäller rekonstruktionen i moderbolaget så har man nu fått klartecken från de ägare som krävs och kommer inom kort att lämna in en begäran om ackordsförhandling.
Även Perfect Communication Sweden höll edgångssammanträde i förra veckan, där styrelseledamoten Carl Palmstierna inte hade något att tillägga om företagets bouppteckning.
Vill du ta del av protokollen från edgångssammanträdena? Mejla till info@telekomnyheterna.se så skickar vi dem som pdf (endast för prenumeranter).