NYHETSARKIVET
16 jun 2011 12:00
Roger Söderberg går tillbaka till Orange - blir nordenchef
Roger Söderberg går tillbaka till Orange och blir chef för operatörens verksamheter i Norden och Baltikum. Det meddelar Orange i dag.

De senaste tre åren har Roger Söderberg varit vd för BT i Norden och Baltikum, dit han kom efter att under tre år ha varit chef för professional services inom Orange i Norden och Baltikum.

I sin nya tjänst kommer Roger Söderberg att ansvara för 160 anställda fördelade på åtta länder.

”Det när ingen tvekan om att möjligheterna på marknaden ligger i tjänster och integration. Orange Business Services är stark inom dessa områden och med en bas i telekomvärlden, vilket traditionella integratörer inte har. Några av de intressantaste tjänsterna, såsom molnet, telepresence och Unified Communications är naturliga förlängningar av telekommunikation och kräver end-to-end-kompetens som en konventionell integratör inte har. Det kommer vi att utnyttja målinriktat här i Norden”, säger Roger Söderberg i en presskommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108