Tele2 har sålt sin verksamhet i Irkutskregionen till Vimpelcom för 1,6 miljarder kr och tecknar samtidigt ett 10-årigt roamingavtal med Vimpelcom.
"Roamingavtalet mellan Tele2 Ryssland och Vimpelcom möjliggör för Tele2 att erbjuda sina kunder komplett nationell roaming till låga priser i hela Vimpelcoms ryska mobilnät där Tele2 saknar täckning. Roaming med röst- och GPRS-tjänster kommer att vara tillgängligt inom 6 månader", skriver Tele2 i ett pressmeddelande i dag.
"Försäljningen av verksamheten i Irkutsk skall ses som en del av att få det strategiskt viktiga roamingavtalet på plats och inte som en förändring av Tele2s strategi att fortsätta att expandera sin mobilverksamhet i Ryssland. Tvärtom förväntar vi oss att slutföra ytterligare förvärv på den ryska marknaden under den resterande delen av året", säger Johnny Svedberg, vice vd operations och marknadsområdeschef för Baltikum och Ryssland på Tele2, i en kommentar i pressmeddelandet.