NYHETSARKIVET
25 sep 2007 14:42
Patrik Hall vd för Sigmas stora telekomsatsning
Patrik Hall, tidigare ansvarig för Mandators verksamheter i södra Sverige, har utsetts till chef för Sigma Emprove, som är Sigma-koncernens storsatsning på telekombranchen.

Sigma Emprove, som redan sedan starten i augusti i år har kunder inom telekombranschen och försvarsindustrin räknar med att ha 20 anställda vid årsskiftet, för att sedan växa vidare med målet att vara 70 anställda vid slutet av 2008.

- Just nu håller vi på att rekrytera personal till Sigma Emprove. Bland annat kommer alla anställda inom Sigma-koncernen med relevant kompetens att få erbjudande att komma över till oss, säger Patrik Hall till Telekomnyheterna.

Sigma-koncernen arbetar redan i dag med de stora telekombolagen i Sverige och tanken är att Sigma Emprove ska gå in och komplettera denna verksamhet med kunskap inom bland annat forskning och utveckling, R&D.

Det nya bolaget kommer att etablera sig i Malmö/Lund, Stockholm, Göteborg och ha huvudkontor i Karlskrona där bland annat Ericsson, UIQ och inte minst Telenor finns representerade.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108