EU vill frigöra 1 200 MHz frekvenser för trådlösa bredbandstjänster fram till 2013 och därefter totalt 1 800 MHz till år 2020. Det sade den svenska EU-parlamentarikern Gunnar Hökmark vid ett tal inför EU:s telekomministrar i dag.
Gunnar Hökmark leder EU-parlamentets delegation vid förhandlingar mellan Europaprlamentet, Rådet och Kommissionen om reglering av frekvensutnyttjandet för mobil kommunikation i Europa. Han driver hårt att 800 MHz-bandet frigörs för mobil kommunikation i alla medlemsstater senast den 1 januari 2013.
Då skulle vi kunna få en gemensam marknad för telekomtjänster, vilket skulle öppna för bland annat supernationella telekomföretag - Tele2 eller Telia, Telenor, BT eller annat företag skulle kunna bruka en och samma frekvens i alla medlemsländer och därmed skulle roamingproblemen lösas. Och EU skulle bli en marknad så stor att det skulle finnas lika bra underlag att utveckla teknik och tjänster som i Kina eller USA. Ny dynamik inom telekom skulle utan tvekan utgöra en viktig tillväxtmotor - och i princip helt kostandsfri - i dessa tider av kris där tillväxt är den enda långsiktiga krislösningen, säger Gunnar Hökmark i en kommentar.
800-bandet är ett steg i rätt riktning. Men det räcker inte. Det är därför jag har föreslagit och fått en överväldigande majoritet i Europaparlamentet för ett mål att göra 1 200 MHz tillgängligt för trådlös datatrafik till 2015. Denna fördelning bör ske på de mest kostnadseffektiva banden i 2 GHz, liksom i den olicensierade delen av spektrum i högre frekvenserna för att hjälpa spridningen av WiFi och andra liknande tekniker med kort räckvidd. Allt detta ger oss möjlighet att få europeiska tjänster av ett slag som vi aldrig sett förut. Det kommer bland annat att lägga grunden för ett eller annat sätt att bli av med roaming, som därmed skulle kunna bli historia, sade Hökmark i sitt tal i dag.