Alltele/Ventelo varslade i början av oktober hela personalkåren om uppsägning i syfte att minska personalen med totalt cirka 40 anställda. Det bekräftar bolagens vd Ola Norberg, för Telekomnyheterna i dag.
Anledningen till att vi varslade hela personalen i båda bolagen var att facket ville att vi skulle gå till väga på det sättet. Sedan vi satte oss ner och slutförhandlade med Ventelo har redan ett 20-tal personer slutat, både frivilligt och på grund av att vissa tjänster blev dubblerade. Nu ska vi minska personalstyrkan med ytterligare cirka 20 anställda och det är både Ventelo- och Alltele-organisationerna som kommer att drabbas av dessa nedskärningar, säger Ola Norberg till Telekomnyheterna.
Vid förvärvet i somras var Ventelo 88 man starkt medan Alltele hade 112 anställda. Tanken är att man nu ska komma ner till cirka 16 anställda.