Post- och telestyrelsens generaldirektör Göran Marby är kritisk till en rapport som Deloitte har tagit fram på uppdrag av Sveriges Kommuner och Landsting, SKL.
I ett brev adresserat till Anders Knape, ordförande i SKL, varnar Göran Marby SKL för att den debatt som SKL driver kan skapa problem.
Den debatt som SKL driver när det gäller vår prisreglering visar dock på att det kan uppstå problem i de fall kommunala verksamheter agerar på marknader där det finns EU-direktiv, lagar och regler som syftar till att värna eller främja konkurrens. Jag vill inte att dessa problem ska överskugga eller påverka möjligheterna för SKL:s huvudmän, kommunerna, att fortsätta vara en stark och viktig kraft bakom den framtida utvecklingen på bredbandsområdet, skriver Göran Marby i brevet, där han dessutom avslår SKL:s förslag att få en särställning i PTS konsekvensanalyser.
Det förslag som förs fram i rapporten om att intresseorganisationen SKL skulle få en särställning i vårt arbete med konsekvensanalyser, jämlikt t.ex. Konkurrensverket, är dock inte aktuellt, skriver Göran Marby.
Telekomnyheterna har förgäves försökt få ta del av SKL:s rapport, men inte lyckats få tillgång till den.