Ericsson har ökat sin marknadsandel när det gäller mobil infrastruktur till 36 procent, jämfört med 32 procent i maj i år. Därmed är man nu 100 procent större än närmaste konkurrent. Det var ett av huvudbudskapen vid bolagets kapitalmarknadsdag i Stockholm i dag.
Fundamenten för industrin är fortsatt goda och Ericsson räknar med större nätutbyggnadsprojekt inom mobilt bredband de kommande åren. Endast 35% av världens befolkning har WCDMA/HSPA-täckning och den siffran beräknas öka till 80% år 2016. Inom samma period kommer andelen av världens befolkning som har LTE-täckning öka från dagens 2% till 35%. Den kraftiga ökningen av mobiltrafik drivs av användande i tätbefolkade områden och 60% av trafikökningen fram till år 2016 kommer att genereras i storstäder och storstadsområden. Idag har Ericsson en 43-procentig marknadsandel i städer, baserat på installerad bas av mobilnät i världens 100 största städer, skriver Ericsson i ett pressmeddelande.
Man klargör också att man efter att ha lämnat samarbetet i Sony Ericsson kommer att se patent och licenser som ett viktigt intäktsområde med tillväxtmöjligheter.