NYHETSARKIVET
9 nov 2011 12:19
Operatörer i storkamp om trafikavtal med Facebook
Flera av landets operatörer slåss just nu om vem som ska få det åtråvärda avtalet om att leverera fiberkapacitet till Facebooks planerade datacenter i Luleå. Enligt uppgift till Telekomnyheterna återstår i dagsläget bara tre operatörer i den upphandling som Facebooks lokala bolag Pinnacle genomför.

Exakt vilka operatörer det handlar om är svårt att säga, men troligen ligger Skanova, TDC och någon operatör, kanske Tele2, som använder sig av OneStream-samarbetets nät. Men vilka operatörer som kan ha möjlighet att leverera beror helt enkelt på vilka kvalitetskrav Facebook ställer på sina underleverantörer, till exempel vilken säkerhetsgrad och hur redundant uppkopplingen måste vara.

Enligt uppgift till Telekomnyheterna handlar upphandlingen om en uppkoppling som klarar 400-500 Gbit/s, vilket gör upphandlingen till en av de största i sitt slag i Sverige.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108