Den amerikanska halvledarkoncernen Marvell Technology Group har köpt det svenska halvledarföretaget Xelerated, som är specialiserade på nätverksprocessorer. Det kan Telekomnyheterna i dag avslöja.
Jag kan bekräfta att köparen har gått ut med information till personalen för Xelerated, men det återstår fortfarande en del finputsningar av detaljerna i affären innan den är helt klar, säger Ulf Lindqvist, kommunikationschef på Sjätte AP-fonden, som äger 69,9 procent av Xelerated.
Hur mycket Marvell betalar för Xelerated är ännu inte känt. Säljare är, utöver Sjätte AP-fonden, Accel, Atlas Venture, Alta Partners och Amadeus Capital.
Xelerated hade 65 anställda under 2010 och omsatte 144,7 miljoner kr. Bolaget redovisade då även sitt första positiva resultat en vinst på 0,5 miljoner kr.
Marvell Technologies, rankas som världens 18:e största halvledartillverkare och omsatte 3,7 miljarder USD och redovisade en vinst på 0,9 miljarder USD 2010.