TeliaSonera har tecknat en överenskommelse med Kazakhtelecom om att förvärva 49 procent av aktierna i GSM Kazakhstan LLP, verksamt under varumärket Kcell, till ett pris av 1,519 miljarder dollar. Förvärvet, som kräver myndighetsgodkännande, är planerat att slutföras under första kvartalet 2012. Det skriver TeliaSonera i ett pressmeddelande i dag.
Avtalet innebär också att TeliaSonera, givet att vissa villkor uppfylls, kommer att sälja 25 procent av aktierna minus en aktie i Kcell i samband med en börsnotering som förväntas genomföras under 2012. Beroende på aktiekursutvecklingen efter börsnoteringen kan TeliaSonera behöva göra en tilläggsbetalning till Kazakhtelecom.
I dag ägs GSM Kazakhstan LLP av Fintur Holdings (51%) och Kazakhtelecom (49%). Fintur Holdings B.V. ägs av TeliaSonera (58,55%) och Turkcell (41,45%). När båda delarna av transaktionen är slutförda kommer TeliaSoneras effektiva ägarandel i Kcell att uppgå till 61,74 %.