NYHETSARKIVET
17 jan 2012 12:16
Telenor satsar större än TeliaSonera i europeiskt roamingpriskrig
Nu följer Telenor efter TeliaSonera när det gäller enhetliga roamingpriser för mobildata i Europa. Detta sker i och med lanseringen av den nya tilläggstjänsten ”Fri Surf EU” som ger tillgång till mobil datauppkoppling utan volymbegränsning inom EU, Norge, Island, Liechetnstein och Schweiz.

Till skillnad från TeliaSonera, som erbjuder 20 Mb för 49 kr/dygn för privatkunder och 50 Mb för 79 kr/dygn exkl moms för företagskunder, har Telenor paketerat med rejält med 100 Mb datatrafik för 99 kr/dygn för privatkunder och 79 kr/dygn exkl moms för företagskunder. När användaren har nått 100 Mb/dygn sänks hastigheten till 48 Kbit/s, för att vid dygnsskifte återgå till normal hastighet igen.

”Vi ser att många skulle vilja använda sin smartphone mycket mer på resan, men att det finns en oro för höga kostnader. Framför allt på grund av att många inte vet hur mycket data de förbrukar när de surfar. Vi vill att våra kunder ska känna sig helt trygga med sina abonnemang, även utomlands. Därför lanserar vi nu en tjänst som inkluderar fri surf för total kostnadskontroll”, säger Magnus Svensson, ansvarig för Roaming på Telenor Sverige, i en presskommentar.

Som utomstående betraktare kan Telekomnyheterna ändå drista sig till att gissa att 700 kr för mobilsurf under en vecka i europa ändå är en kostnad som många svenska mobilkunder räds.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108