Centerpartiets ledamot Anders W Jonsson har i riksdagen ställt en fråga om vilka åtgärder som kommer vidtas för att de som drabbats av undermåligt utförda fibergrävningar ska kompenseras ekonomiskt. Dessutom ville han veta hur regeringen ska se till att PTS ställer högre kvalitetskrav på fiberbolag.
Civilminister Erik Slottner svarade på frågan och var ganska generell i sin respons, där han framför allt lyfte att det är aktören som utför fiberutbyggnaden som har ansvaret att se till att nödvändiga tillstånd finns.
"Hur arbetet ska genomföras på en fastighet regleras genom civilrättsliga avtal eller ledningsrätt mellan fastighetsägare och det företag som bygger fiber. Särskilda tillstånd kan också krävas exempelvis enligt miljöbalken vid förläggning av fiberkablar i sjöar, vattendrag och naturskyddade områden. Om företag inte lever upp till civilrättsliga avtal är det en fråga för parterna att lösa sinsemellan. Om det saknas tillstånd är det en fråga för tillsyn från tillståndsgivande myndighet", skriver Slottner.
Vad gäller PTS så svarar han att det inte är myndigheten som ger uppdrag att bygga ut fiber. Därmed ger den ekonomiskt stöd och ställer då krav på att alla tillstånd inhämtats. PTS följer sedan upp och ser till att finansierade projekt följer villkoren, avslutar Slottner.