NYHETSARKIVET
15 feb 2012 12:29
Resultatet lyfte inte i samma takt som omsättningen för DGC
När DGC One i dag presenterade bokslutskommunikén för 2011 och förra årets sista kvartal redovisade bolaget en kraftigt ökad omsättning. Omsättningen under kvartalet uppgick till 104,6 miljoner kr jämfört med 75,9 miljoner kr under motsvarande kvartal 2010. En av anledningarna är de förvärv som har gjorts under året, framför allt i Örebro-bolaget Bradata som har höjt omsättningen i koncernen. Rörelseresultatet steg till 11,1 miljoner kr (9,9 miljoner kr)

Däremot missade man att nå upp till de uppsatta tillväxtmålen på minst tio procent organisak tillväxt. Tillväxten inom tjänsteverksamheten uppgick till 8,7 procent under Q4.

– Vårt organiska tillväxtmål nåddes inte. Den var bara drygt sex procent under året, vilket vi inte är nöjda med. Det vände upp under fjärde kvartalet och vi har gott hopp om att klara målet under 2012, sa Jörgen Qwist, vd för DGC One, under presentationen av rapporten.

Sämst tillväxt uppnåddes i affärsområde Telefoni, både under kvartalet och helåret. Något som man hoppas vända under nästa år.

– Telefonidelen är lönsam men växer inte i den takt som vi önskar. Vi hoppas kunna vinna fler kontrakt under 2012 än vi har gjort under året. Det enskilt viktigaste för att lyckas är att vi nu blir mobiloperatör i Telias nät. Därmed kan vi på ett bättre sätt integrera leveranser inom fast och mobil telefoni, som många efterfrågar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108