NYHETSARKIVET
17 okt 2024 12:02
Infracom hackat – tusental kunders uppgifter läckta
Telekombolaget Infracom utsattes för en hackerattack i slutet av september. Över 10 000 personer som är kunder till badanläggnings- och gymföretaget Medley har fått sina personuppgifter och i vissa fall bankkontonummer läckta, rapporterar P4 Östergötland.

När en hackergrupp tog sig in i Infracoms system kom den över uppgifter från Medleys tidigare anläggning i Finspång och nuvarande i Ljungsbro.

Uppgifterna publicerades på darknet efter att Infracom vägrat betala en lösensumma, rapporterar P4 Östergötland. Medley blev dock först informerade om läckan nu när media uppmärksammat den, vilket en talesperson för bolaget ansåg vara väldigt olyckligt. Han uppgav att Medley får se över vilka leverantörer bolaget jobbar med för att säkerställa en säker IT-miljö.

Infracom vill inte kommentera läckans omfattning eller om andra företag är drabbade också.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108