IT-infrastrukturbolaget Atea har tecknat ett avtal med Telenor Sverige om digitala arbetsplatstjänster. Det innebär att Atea de kommande fem åren ska säkerställa en fungerande end-to-end-leverans av affärskritiska arbetsplatstjänster som innefattar både hårdvara, mjukvara och konsulttjänster.
Atea har levererat digitala arbetsplatstjänster till Telenor sedan 2015 så det här rör sig om en förstärkning och fortsättning av samarbetet.
"Vi har arbetat nära Telenor i många år. Nu fördjupar vi vårt samarbete ytterligare i och med detta nya avtal som kommer möjliggöra en helhetsleverans av viktiga arbetsplatstjänster med fullt fokus på att möta kundens affärsbehov så att Telenor kan fokusera på kärnverksamheten", säger Atea Sveriges vd Linus Wallin i en kommentar.