Telenor är missnöjda med kammarrättens bedömning av säkerhetsskyddssanktionen från PTS och riktar samtidigt kritik mot ett alldeles för svårtolkat regelverk.
Det meddelar Telenor Sveriges vd Bjørn Ivar Moen i en kommentar till Telekomnyheterna.
- Vi är självklart missnöjda med domen och håller inte med om kammarrättens bedömning. I ärlighetens namn är vi också förvånade över att kammarrättens bedömning skiljer sig så markant mot förvaltningsrättens. Det visar att regelverket kring sanktionsavgifter är svårtolkat och oförutsägbart. Nu kommer vi att analysera domen för att se om det finns skäl att överklaga till Högsta förvaltningsdomstolen. Vi anser fortfarande att detta är en principiell fråga och att tydligare regler och bättre vägledning behövs så att företag och myndigheter kan fokusera på sitt säkerhetsarbete, säger han.
Att säkerhetsskyddsregelverket också är svårtolkat är ett problem PTS själva lyft nyligen när myndigheten redovisade sitt tillsynsarbete i området efter ett regeringsuppdrag. Både storleken i sanktionerna och domstolarnas skilda bedömningar samt frågan om säkerhetsprövning kontra säkerhetsklarering lyftes som otydligheter. Båda har med sanktionerna mot Telenor och Telia att göra.