Sverige har hamnat på efterkälken jämfört med såväl våra grannländer Norge och Danmark, som Storbritannien, det menar Morgan Curby, marknadschef på Proptivity, efter dagens tillkännagivande.
Det har gått mer än två och ett halvt år sedan Proptivity lanserades sommaren 2022 med backning från Ericsson och fastighetsinvesteringsbolagen Stronghold Invest och Niam.
Trots en stark backning och en namnkunnig organisation har succén uteblivit på den svenska marknaden där ännu så länge bara Tre har valt att gå hela vägen in i ett samarbete med Proptivity.
- Vi har en positiv dialog med några av de andra operatörerna, men ännu har vi inga ytterligare avtal på plats. I våra grannländer Norge och Danmark har man redan kommit längre än här och det har skett med samma operatörer som säger nej här i Sverige, säger Morgan Curby.
TN: Hur kommer det sig att ni får med er de här tre stora operatörerna i Storbritannien samtidigt som ni får kalla handen på den svenska marknaden?
- Det är en bra fråga som vi får höra ofta. Det man kan ta med sig från Storbritannien är att de har hållit på med neutral host-nät mycket längre. De har insett att det enklaste är om det är många som bygger nät som flera aktörer kan använda istället för att bara bygga egna nät vilket både tar längre tid och kostar mer.