NYHETSARKIVET
6 maj 2025 12:08
PTS föreslår fiberreglering för 61 operatörer
Post- och telestyrelsen, PTS, föreslår att de 61 fiberoperatörer som ansluter minst 5 000 enfamiljshus, Malmö Stad undantaget, ska regleras. Det framgår av den marknadsanalys som myndigheten har presenterat och skickat ut på samråd i dag.

Noterbart är även att PTS gör bedömningen att "mobilt bredband inte utövar ett tillräckligt effektivt indirekt konkurrenstryck som kan anses begränsa befintliga fibernätägares marknadsmakt genom att ge upphov till prisåterhållande effekter."

Så här sammanfattar PTS innehållet i SMP-beslutsutkasten:

• Nätägare som ansluter minst 5 000 enfamiljshus är föremål för individuell SMP-bedömning som redovisas i beslutsutkastet för respektive relevant marknad.

• PTS fastställer att Malmö stad, som tillhandahåller lokalt fysiskt tillträde till nätet och inte bedriver någon egen verksamhet på aktiv nivå, inte har SMP.

• Övriga nätägare har enligt PTS bedömning SMP. Varje nätägare har i princip 100 procent marknadsandel, vilket utgör en mycket stark presumtion för SMP. Utöver marknadsandelen beaktar PTS förekomsten av höga inträdeshinder, att fiberaccessnät är svåra att replikera, frånvaron av kommersiellt tillhandahållande av lokalt tillträde samt frånvaron av återhållande effekter på grund av köparmakt, indirekt konkurrenstryck eller andra omständigheter.

• Nätägare med SMP ska åläggas skyldigheter som är ändamålsenliga, nödvändiga och proportionella.

• För andra SMP-nätägare än Telia föreslår PTS en implementeringsperiod om 12 månader.

Nu har marknadens aktörer sex veckor på sig att lämna synpunkter på utkastet.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108