NYHETSARKIVET
7 maj 2025 12:03
Tre stuvar om ledningen och minskar med 40 anställda
Mobiloperatören Tre måste bli effektivare och kommer därför att inleda en omorganisation som bland annat innebär att 40 anställda får gå hem. Dessutom får privatmarknadschefen Rune Pedersen och kommunikationschefen Mårten Lundberg lämna bolaget.

- En ersättare till Rune kommer att presenteras framöver och Mårtens arbete kommer att delas upp så att internkommunikationen hamnar hos HR medan jag tar över den externa kommunikationen, säger Roberta Alenius som i dag är chef för public affairs, till Telekomnyheterna.

TN: Vad är bakgrunden till förändringarna?

- Vi vill fortsätta att växa och fortsätta att vara framgångsrika och just nu behöver vi, liksom många andra företag, se över våra kostnader. De är för höga och därför kommer vi att göra några enkla förändringar och förbättringar, säger Roberta Alenius.

TN: Vad sker rent organisatoriskt förutom att kommunikationsavdelningen delas upp?

- Vi möblerar även om lite i organisationen och flyttar delar av kundresan till Customer Service för att på ett bättre sätt hålla ihop vår service till kund. Inom Corporate Affairs samlar vi de legala funktionerna, regelefterlevnad och PR/PA för att öka effektiviteten och samla kunskap. På likande sätt kommer vi göra mindre justeringar runt om i bolaget, allt med syftet att bli enklare och effektivare.

- Vi kommer även att ändra hur vi arbetar med vår marknadsföring. Det innebär att vi kommer minska antalet tjänster på vår inhousebyrå. I stället etablerar vi ett mindre team som fokuserar på strategi, beställning och kvalitet – och samarbetar med externa specialister.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108