Vi ser just nu en mognande mobilbransch som laddar för en utveckling där mobiltelefoni i grunden endast kommer att bestå av datatrafik. För att klara denna anstormning, som redan har börjat krävs en rejäl kapacitetsökning och även en översyn av operatörernas tariffer.
Nu är årets Mobile World Congress i Barcelona slut och det är därmed dags att summera vad som hände och vad det talades om på golvet. Även om det inte var särskilt mycket uppmärksammade lanseringar den mest omtalade var Nokias magplask med en 41 megapixels mobilkamera i en Symbianmobil.
Den bredaste trenden även om den tog sig olika former var trots allt branschens mognad för ett ökat databehov. Nätleverantörerna hade allt fler små basstationer, picoceller, att visa upp. Ericsson var stoltast över att man genom förvärvet av amerikanska BelAir nu kan integrera Wifi i sina basstationer som även hanterar de traditionella mobilteknikerna.
I princip alla mobiltillverkare hade nu LTE-telefoner att visa upp och den stora frågan som alla ställer sig nu är huruvida Apple som trots allt inte brukar ligga i teknisk framkant kommer att komma med en LTE-telefon under året.
VoLTE, det vill säga telefonsamtal över LTE-nätet var något som visades och som kommer att förändra både uppkopplingshastighet och samtalskvalitet ordentligt i mobilnäten.
TeliaSonera var en av de operatörer som stack ut hakan mest av alla på mässan genom att presentera sitt upplägg med att ta betalt för IP-telefoni i näten. Det är ett faktum i dag att 80 procent av intäkterna kommer från telefonsamtal medan 80 procent av trafiken går i datanäten. Och det är tufft av TeliaSonera att våga ta täten i den förändringsprocess branschen står inför när det gäller betalningsmodeller.