NYHETSARKIVET
16 jun 2025 12:34
Sverige och Danmark ska stärka undervattensinfrastruktur
Sveriges och Danmarks regeringar har tecknat en avsiktsförklaring om att stärka samarbetet för samhällets motståndskraft och den civila beredskapen, med starkt fokus på kritisk undervattensinfrastruktur.

Avsiktsförklaringen om ett starkare samarbete inom framför allt Öresundsregionen och sjökablar tecknades i samband med att Sveriges minister för civilt försvar Carl-Oskar Bohlin besökte Danmark efter inbjudan av grannlandets minister för samhällssäkerhet, Torsten Schack Pedersen.

"Det är mycket välkommet att vi i dag kan underteckna den här avsiktsförklaringen tillsammans med Danmark. Det säkerhetspolitiska läget inskärper vikten av att vi jobbar närmare våra allierade. Vår gemensamma geografi i Öresundsregionen är av strategisk betydelse, såväl för oss själva som för Nato och EU. Avsiktsförklaringen kommer stärka förutsättningarna för närmare samarbete inom flera viktiga områden rörande civilt försvar och krisberedskap", säger Carl-Oskar Bohlin i en kommentar.

Inom ramen för samarbetet ska samordningen länderna emellan bli bättre gällande skyddandet av kritisk undervattensinfrastruktur. Dessutom ska samarbetet mellan svensk och dansk räddningstjänst utvecklas.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108