NYHETSARKIVET
12 sep 2025 11:50
PTS avslutar tillsyn om operatörernas kundportaler
PTS har avslutat sin tillsyn om säkerheten i operatörernas kundportaler, efter att ha kontrollerat att inloggning sker på ett säkert sätt. Myndigheten konstaterar att operatörerna redan skyddar eller är på väg att skydda användarnas uppgifter genom lämplig säkerhet.

Det är de fyra stora operatörerna som granskats: Tele2, Telenor, Telia och Tre. De har fått redogöra för bland annat vilka krav de ställer på lösenord och tvåfaktorsauktorisering vid inloggning.

"PTS granskning visar att operatörer använder eller är på väg att införa tvåfaktorsautentisering för sina kundportaler. Myndigheten bedömer att detta är en lämplig tekniska åtgärd för att skydda användarnas uppgifter och erbjuda en säkerhetsnivå som är anpassad till risken för integritetsincidenter. PTS avslutar därför sin granskning utan ytterligare åtgärder", meddelar myndigheten.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108