Vid ett rundabordssamtal i Bryssel den 23 oktober framhöll Alejandra de Iturriaga Gandini, kommande ordförande för BEREC 2027 och chef för spanska CNMC, att Europas nuvarande telekomramverk levererar väl, men behöver uppdateras i takt med teknikens snabba utveckling.
Hon betonade att dagens reglering har gynnat konkurrens, investeringar och konsumentskydd, men att nya innovationer som AI-drivna nät, satellitbaserad direktkommunikation och nätverk som tjänst kräver ett modernare regelverk.
"Vi går nu in i en ny fas för telekomreglering, där uppkopplingsinfrastrukturen är helt avgörande för EU:s digitala ekosystem. BEREC och de nationella regleringsmyndigheterna har erfarenheten och kompetensen som krävs för att säkra en smidig övergång till nästa generations regleringsmodell", sade de Iturriaga Gandini.
Hon avfärdade samtidigt argumenten för en genomgripande omstöpning av nuvarande ramverk och menade att Digital Networks Act bör ses som en möjlighet till förenkling och modernisering inte en ursäkt för radikala förändringar.
Enligt de Iturriaga Gandini är konkurrens fortsatt den viktigaste drivkraften för investeringar, och Europa har lyckats kombinera utbyggnaden av högkapacitetsnät med låga priser. Hon försvarade även behovet av både asymmetrisk och symmetrisk reglering för att undvika snedvridna marknader och försämrad konkurrens.
"BEREC står bakom ett förutsägbart regelverk som säkerställer investeringstrygghet och effektiva marknader, samtidigt som beslutsprocesserna bör bli snabbare och mer flexibla", sade hon.