NYHETSARKIVET
19 dec 2025 13:26
Här är namnen som regeringen vill ha i Konnektivitetsrådet
Regeringen har nu fattat det formella beslutet om vilka som ska ingå i det nya Konnektivitetsrådet, som ersätter Bredbandsforum från årsskiftet. Rådet får en tydlig tyngdpunkt på operatörer, infrastrukturägare och offentliga aktörer med ansvar för digital utveckling.

Bland ledamöterna återfinns sverigecheferna för Telia, Telenor, Tele2 och Tre, tillsammans med representanter från Ericsson, GlobalConnect och Statsnätsföreningen. Även Sveriges Kommuner och Regioner, Post- och telestyrelsen samt regionala företrädare finns representerade. Samtliga ledamöter förordnas för perioden 1 januari 2026 till 31 december 2030.

När regeringen tidigare aviserade att Bredbandsforum skulle ersättas betonades behovet av ett bredare grepp om konnektivitet, där både bredband, mobilnät, robusthet och säkerhet ingår. Det nu beslutade rådet speglar den ambitionen tydligare än det tidigare forumet, med en mer operativ sammansättning och starkare representation från marknadens centrala aktörer.

Till skillnad från Bredbandsforum, som hade en mer rådgivande och projektorienterad roll, framstår Konnektivitetsrådet som ett mer långsiktigt strategiskt organ. Mandatperioden på fem år och den höga nivån på representationen signalerar att regeringen vill skapa ett stabilt samtalsforum för frågor om utbyggnad, konkurrenskraft, säker digital infrastruktur och genomförande av EU-reglering.

Civilminister Erik Slottner har tidigare framhållit att rådet ska bidra till bättre samordning i frågor som rör bredband, mobil konnektivitet och digital motståndskraft. Med dagens beslut är rådet nu fullt bemannat och redo att ta över rollen som regeringens centrala dialogplattform för konnektivitetsfrågor från och med 2026.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108