NYHETSARKIVET
28 jan 2026 12:20
Därför faller Tele2 på börsen efter dagens rapport
Trots att Tele2-koncernen i dag presenterade en tillväxt på 4,4 procent till 8 039 miljoner kr (7 783 miljoner kr) och ett förbättrat underliggande EBITDAaL-resultat med 13,2 procent till 2 972 miljoner kr (2 658 miljoner kr), så rasade bolagets aktie med cirka 4 kr under förmiddagen i dag.

"Vi uppnår eller överträffar samtliga KPI:er i vår guidning för 2025. Vi levererade en spektakulär helårstillväxt i underliggande EBITDAaL på 11,4%, drivet av disciplinerad kostnadskontroll och en ökning av tjänsteintäkter från slutkund med 2,3%. Vår capex i relation till omsättning om 10,8% kom in under våra initiala förväntningar, tack vare skarpare strategisk prioritering av investeringar. Som resultat levererade vi ett fritt kassaflöde till eget kapital om 6,2 miljarder kronor, 42% högre än 2024. I ett globalt telekomsammanhang sticker Tele2s finansiella prestation 2025 tydligt ut", skriver bolagets vd Jean Marc Harion i sitt vd ord.

Tele2 meddelar även att man under förra året slutförde sin personalreduktion med 650 anställda, som inleddes under våren.

Enligt analytiker som Telekomnyheterna varit i kontakt med så är det guidningen för resultattillväxt under 2026 som oroar och påverkar bolagets aktiekurs negativt.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108