Infracom redovisar i dag en omsättning som minskade med 3 procent till 223,4 miljoner kr (231,2 miljoner kr) under det avslutande kvartalet förra året. Trots omsättningsminskningen ökade rörelseresultatet till 21,7 miljoner kr (19,8 miljoner kr).
"Den stärkta marginalen är ett kvitto på en bättre försäljningsmix och vårt systematiska arbete med att sänka operationella kostnader. Framgångsreceptet framåt är att få våra förvärvade verksamheter att gå i takt, upprätta ett tydligare ägandeskap, och arbeta med ett standardiserat utbud. Vi har några steg kvar till att nå vår målsättning, men vi rör oss målmedvetet i rätt riktning.
Vårt mål är att skapa ett snabbrörligt, tjänstedrivet bolag. Stabila kassaflöden som primärt genereras av avtalsintäkter med rätt lönsamhet kommer att ge förutsägbarhet samt svängrum. Detta är en förutsättning för att fortsätta investera i tillväxt och utveckling. En av nycklarna till InfraComs långsiktiga framgång är vår förmåga att kontinuerligt utveckla och förnya våra tjänster, vilket är viktigt för att behålla intresset hos befintliga och nya kunder. En höjdpunkt under året var lanseringen av vår första AI-drivna transkriberingstjänst. Tjänsten omvandlar inkommande och utgående samtal samt konferenssamtal till text i realtid, där texten visas löpande under samtalet och en sammanfattning finns tillgänglig direkt efter avslutat samtal", skriver vd Bo Kjellberg i sitt vd-ord.