NYHETSARKIVET
13 mar 2026 11:58
Rapport: Mobil- och bredbandspriser fortsatt högst i Norge
Mobil- och bredbandspriserna i Norge är fortsatt högre än i övriga nordiska länder. Det framgår av en ny rapport som analysföretaget Tefficient tagit fram på uppdrag av det norska digitaliserings- och förvaltningsdepartementet.

Rapporten jämför utvecklingen på de nordiska marknaderna och visar att Norge även 2025 ligger högre i prisnivå än grannländerna sett över både mobil- och bredbandstjänster.

Samtidigt visar analysen att norska mobilkunder fortsätter att använda mindre mobildata än användarna i övriga Norden.

Rapporten visar samtidigt att svenska mobil- och bredbandskunder i regel får mer för pengarna än sina norska grannar. Trots hög fiberutbyggnad och höga bredbandshastigheter ligger intäkterna per kund i Sverige betydligt lägre än i Norge.

Studien är en uppdatering av en återkommande analysserie som genomförts sedan 2021 och som följer utvecklingen av priser, intäkter och användning på de nordiska telekommarknaderna över tid.

Syftet är enligt uppdragsgivaren att ge ett underlag för att följa konkurrenssituationen på den norska marknaden i relation till övriga Norden.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108