NYHETSARKIVET
16 apr 2026 12:17
Waystream minskar omsättning och resultat Q1
Waystream redovisar i dag en sjunkande omsättning till 32,4 miljoner kr (37,7 miljoner kr) under årets första kvartal. Bolagets ebitda-resultat sjönk till 2,4 miljoner kr (7,4 miljoner kr) medan rörelseresultatet, ebit, sjönk till 0,2 miljoner kr (5,4 miljoner kr).

Vd Fredrik Lundberg beskriver ändå kvartalet som en bra start på 2026 och pekar på att försäljningen drivs av ökad aktivitet i operatörssegmentet i Norden. Under kvartalet tecknade bolaget avtal med Finlands största operatör och fick sin första order från Telia Sverige, något han beskriver som viktiga milstolpar. Omsättningstappet förklaras dels av att bolaget i fjol sålde stora volymer till en enskild kund i Tyskland, dels av en negativ valutaeffekt om drygt 3 miljoner kr till följd av en starkare krona. Bolaget har också tömt lager på produkter med lägre marginal, vilket tyngt bruttomarginalen under kvartalet men beskrivs som en engångseffekt.

Lundberg räknar med att ännu inte levererade ordrar kommer att stärka försäljningen med omkring 6 miljoner kr under andra halvåret och ser positivt på resten av 2026. Kassan uppgick till 36 miljoner kr vid kvartalsskiftet. Styrelsen har samtidigt uppdaterat bolagets finansiella mål med sikte på 2030: 20 procents årlig tillväxt, en ebitda-marginal mer än 20 procent och en avkastning på eget kapital över 20 procent.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108