NYHETSARKIVET
22 apr 2026 13:13
Telenor samlar telefoni, AI och kunddialog i ny plattform
Telenor lanserar i dag Telenor Connect, en ny molnbaserad plattform för företagskommunikation som kombinerar telefoni, contact center, AI och integrationer i en och samma lösning.

Tjänsten riktar sig främst till medelstora företag och positioneras som ett alternativ mellan enklare växellösningar och mer avancerade enterprise-system.

Enligt Telenor är ambitionen att göra det möjligt för företag att samla kunddialog, telefoni och arbetsflöden i en sammanhållen plattform, med stöd för bland annat CRM-integrationer, analys och multikanalshantering.

"Företag behöver i dag mer än en traditionell telefonväxel. De vill kunna samla telefoni, kunddialog och viktiga arbetsflöden i en lösning som är enkel att använda och växa med", säger Sofia Ahlmark Hyvärinen, marknadschef för företagsaffären på Telenor Sverige.

Plattformen innehåller även inbyggda AI-funktioner, som transkribering, samtalsanalys och AI-agenter.

Lanseringen illustrerar hur operatörer i allt högre grad breddar sina erbjudanden mot mjukvara och tjänster, i takt med att traditionell telefoni blir en allt mindre del av företagsaffären.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108