NYHETSARKIVET
9 jun 2026 11:28
Nkom öppnar för Norge med bara två mobilnät
Den norska telekommyndigheten Nkom ser i nuläget inga skäl att stoppa Telias och Lyses planerade nätallians, men varnar samtidigt för att affären kan få konsekvenser för konkurrensen på den norska mobilmarknaden.

Det framgår av Nkoms preliminära bedömningar som har skickat ut på remiss. Myndigheten granskar Telias och Lyses plan att samla sina frekvenstillstånd i ett gemensamt infrastruktursbolag för radionät.

Om affären genomförs kommer Norge att gå från tre till två fysiska mobilnät. Telia och Lyse ska visserligen fortsätta att konkurrera om kunderna med egna kärnnät och egna tjänster, men kommer att använda samma radionät.

Nkom pekar särskilt på risken att Telia och Lyse kan få minskade incitament att erbjuda grossisttillgång till operatörer som saknar eget mobilnät.

Myndigheten konstaterar också att det gemensamma bolaget kommer att få tillgång till betydligt mer spektrum än Telenor. De flesta fördelarna bedöms dock vara begränsade eller tillfälliga eftersom flera frekvensband ska omfördelas 2030. Ett undantag är 3,6 GHz-bandet där Telia och Lyse får ett tydligt spektrumövertag fram till 2042.

Trots farhågorna är Nkoms preliminära slutsats att det inte finns skäl att neka överföringen av frekvenstillstånden.

Myndigheten öppnar däremot för att ställa villkor för att säkerställa effektiv användning av frekvensresurserna och motverka eventuella negativa effekter på konkurrensen.

Remissvaren ska vara Nkom tillhanda senast den 5 augusti.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108